Powrót

Ile powinien przybierać niemowlak


Przybieranie na masie noworodków i niemowląt to częsty temat zapalny. Generalnie każdy ma niepokój. Czy nie za dużo? Czy nie za mało? Jak często ważyć? Jak ważyć?

Spróbuje rozwiać te wątpliwości.

Noworodek może obniżyć masę do 10% masy urodzeniowej.
Powinien wrócić do masy urodzeniowej do 2 tygodni po porodzie.

Według norm ustalonych przez prof. Ruth Lawerence:

  • Dziecko w wieku 1-3 miesiące powinno przybierać 26-31 g/dobę, czyli 182-217 g/tydzień (rozmawiając z rodzicami zawsze to zaokrąglam i mówię im średnio 200 g, czyli od 180 do 220 g/tydzień; uważam, ze tak łatwiej im zapamiętać).
  • Dziecko w wieku 3-6 miesięcy powinno przybierać 17-18 g/dobę, czyli 119-126 g/tydzień (tu zaokrąglam 120-126).
  • Dziecko w wieku 6-9 miesięcy powinno przybierać 12-13 g/d, czyli 84-91 g/tydzień (zaokrąglam 85-90).
  • Dziecko w wieku 9-12 miesięcy powinno przybierać 9g/d, czyli 63 g/tydzień (zwykle mówię 60).

Moim zdaniem nie należy ważyć dzieci częściej niż raz w tygodniu, chyba ze lekarz zaleci inaczej (czyli będą do tego wskazania). Zbyt częste ważenie dzieci wprowadza niepotrzebny stres. Dla zupełnie zdrowego dziecka oraz rodziców, którzy nie są silnie zaniepokojeni zalecam pomiar w trakcie rutynowych wizyt przy okazji szczepień. Dobowe zmiany wagi bywają nieprawidłowe, ale zazwyczaj w dłuższym okresie się to wyrównuje.

Jednocześnie warto swoje pomiary zaznaczać na siatce centylowej, na przykład tej zawartej z tyłu książeczki zdrowia dziecka. Pozwala to na obserwację tempa wzrastania w dłuższej perspektywie i szybkie zauważenie niepokojących zmian.
W aktualnie wydawanych książeczkach dla dzieci młodszych wybrano dość nietypowe siatki. Oczywiście, jeżeli chcemy tylko obserwować tempo, to możemy ich użyć, ale sugerowałabym korzystanie w zależności od sposobu karmienia dziecka z siatek stworzonych dla populacji dzieci karmionych piersią:

Pomiary te powinny być nanoszone przez lekarza pediatrę. W przypadku jednak, kiedy z jakichś względów dziecko ma dłuższą przerwę w pomiarze przez podstawową opiekę zdrowotną lub te pomiary nie są nanoszone, z korzyścią dla dziecka rodzice powinni dopilnować tego i kontrolować tempo wzrastania swojego dziecka.