Experienced doctor

W związku z tym, że człowiek należy do istot stałocieplnych, posiada kilka mechanizmów pozwalających utrzymywać temperaturę ciała na stałym poziomie. Jednym z takich mechanizmów jest pocenie się w warunkach zwiększonej temperatury otoczenia. Jest to najczęstsza przyczyna wzmożonej potliwości i należy do rekcji fizjologicznych naszego organizmu.

Co w przypadku, gdy pocimy się nadmiernie w nocy i nie jest to wynikiem wysokiej temperatury otoczenia w jakim przebywamy?

Nadmierne pocenie się podczas snu jest częstym objawem nieswoistym. Może mieć charakter pierwotny – czyli taki, który wynika z osobniczych uwarunkowań (jak np. kolor oczu) i nie jest związany z żadnym zaburzeniem czy chorobą. Pacjent podaje wtedy, że dolegliwość trwa wiele lat i nie towarzyszą jej żadne inne niepokojące objawy.

Wzmożona potliwość w ciągu nocy może być także wtórna do innych chorób lub schematów terapeutycznych – wtedy towarzyszą jej inne objawy, które mogą być rozmaite, w zależności od etiologii.

Najczęstszym schorzeniem prowadzącym do nadpotliwości nocnej jest przemęczenie. Dokładnie zebrany wywiad lekarski, brak innych objawów oraz brak odchyleń w badaniach podstawowych i badaniu przedmiotowym w prosty sposób pozwalają ustalić rozpoznanie. Wtedy wypoczynek i wydłużenie czasu snu do 7-8 godzin na dobę przez kilka tygodni prowadzi do ustąpienia dolegliwości.

Jeśli chodzi o schorzenia, które lekarz bierze pod uwagę szukając przyczyn nadpotliwości nocnej wtórnej, będą to: infekcje (w tym gruźlica), choroby endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy) i neurologiczne, nowotwory, obturacyjny bezdech śródsenny, nadciśnienie tętnicze, choroba refluksowa przełyku, jak również stany fizjologiczne jak np. menopauza. W takich przypadkach poza wzmożonym poceniem w nocy uwagę będą zwracały także inne objawy, które mogą już podczas wywiadu odpowiednio ukierunkować diagnostykę. Czasem wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych: morfologii krwi, wskaźników stanu zapalnego oraz zdjęcia klatki piersiowej ułatwiają postawienie odpowiedniej diagnozy.

Podsumowując: pocenie się jest fizjologicznym mechanizmem umożliwiającym utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie w warunkach zwiększonej temperatury otoczenia.

Jeśli zauważysz, że pocisz się nadmiernie, niezależnie od temperatury otaczającej i towarzyszą temu inne objawy takie jak np. kaszel, osłabienie, stany podgorączkowe – zgłoś się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Pamiętaj jednak, że najczęściej nadpotliwość nocna jako objaw izolowany jest wynikiem… przemęczenia. Nie zapominajmy dbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby!

Umów poradę lekarską już dziś!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą