Przeziębienie – wirusowe zapalenie nosa i gardła

Consulting doctor

Przeziębienie (wirusowe zapalenie nosa i gardła) to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Przeziębienie jest statystycznie najczęściej pojawiającą się chorobą na świecie, dotyka mieszkańców wszystkich kontynentów, osoby dorosłe chorują 2-5 razy w roku. Najczęstszą przyczyną są rynowirusy, drugą co do częstości są coronawirusy.

Wirus po przedostaniu się do wnętrza komórki nabłonka rozpoczyna namnażanie, co skutkuje pojawieniem się miejscowego stanu zapalnego oraz zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych w błonie śluzowej i przenikanie płynu poza naczynia, w wyniku czego dochodzi do obrzęku (zwiększenie grubości błony śluzowej) oraz wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej. Zarazić można się przez kontakt bezpośredni, drogą powietrzną, inaczej zwaną kropelkową. Okres wylęgania wynosi 12-24h, największa zakaźność występuje w ciągu pierwszych 72h, ale pozbywanie się wirusa z organizmu trwa nawet do 10-14 dni od początku objawów.

Główne dolegliwości to gorsze samopoczucie, osłabienie, zmęczenie, ból głowy i zatok przynosowych, bóle mięśni, uczucie „rozbicia”. Gorączce i stanom podgorączkowym towarzyszą dreszcze, przemiennie z okresami nadmiernej potliwości. Dodatkowo obecność wodnistej wydzieliny, spływającej także po tylnej ścianie gardła, może powodować uczucie zatkania i upośledzenia drożności nosa, kichanie. Wydzielina zmienia się w trakcie infekcji, początkowo wodnisto-śluzowa, może zmienić się w gęstą, podbarwioną zielonkawo, aby ostatecznie przyjąć ropną postać. Ponadto częstym zgłaszanym objawem przez pacjentów jest ból lub drapanie w gardle, zwykle wiąże się to z zapaleniem gardła z towarzyszącym zaczerwieniem oraz obecnością grudek, pęcherzyków zapalnych na tylnej ścianie gardła. Kaszel jest początkowo suchy, duszący, ma tendencję do przechodzenia w wilgotny, produktywny. Przebieg choroby bywa zróżnicowany i uzależniony od rodzaju wirusa będącego przyczyną infekcji.

Przeziębienie może przebiegać skąpobjawowo a podstawowym objawem jest osłabienie. W przypadkach choroby o ciężkim przebiegu, niezbędne jest różnicowanie infekcji z innymi chorobami dróg oddechowych. Leczenie jest zachowawcze, dolegliwości ustępują samoistnie po 7-10 dniach.

Źródło

Umów poradę lekarską już dziś!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą